Науково-популярна література по економіці

Перелік ввідної науково-популярної літератури, яка буде доступною навть для людей без економічного бекграунду:

1.”Економіст на дивані: економічна наука і повсякденне життя”

Steven Landsburg “The Armchair Economist: Economics and Everyday Life” (1993)

Автор – професор Рочестерського університету

Чому подушки безпеки майже не змінюють число автомобілістів, які загинули в ДТП? Чому банки частіше, ніж інші компанії, будують розкішні, помпезні офіси? Чому енергоефективні автомобілі можуть підвищити використання бензину, а відмова від вживання м’яса не залишає більше м’яса бідним? Чому доходи посудомийок істотно не зміняться, якщо офіціанти почнуть ділитися з ними чайовими? Звичайно, це прості і очевидні питання. А чому попкорн в кінотеатрах – такий дорогий? Якщо ви впевнені, що знаєте відповідь – ви не знаєте відповідь. Або ось: на концертах рок-зірок людям доводиться відстоювати довжелезні черги, але все одно квитки дістаються не всім. Чому б просто не підвищити ціну до рівноважного рівня? Знову думаєте, що відповідь очевидна? Знову помилилися.

Книжка Ландсбурга – це не просто набір цікавих анекдотів. О ні. Це розповідь про те, як можна навчитися мислити як економіст.

Сам автор книги – справжній фанат ринкових сил. Углядівши будь-яку соціальну проблему, він починає думати, як ринкові методи могли б її вирішити. Для будь-якої гаданої ірраціональності на діючому ринку Лабсбург намагається знайти своє раціональне пояснення. За словами одного широко відомого в вузьких колах економіста “Економіст на дивані” часто нагадує детектив, але тільки тут вам самому доведеться разом з автором міркувати, хто ж все-таки вбивця – садівник, дворецький або сам герцог.”

Отже, якщо ви хочете зрозуміти, що таке економічна наука – почніть з Ландсбурга.

Отримати електронну книгу:

2. “Фрікономіка”

Steven Levitt and Stephen J. Dubner “Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything”, 2005

Один з авторів – професор Чиказького університету

Фрікономіка – напевно, найвідоміший економічний научпоп, який також чудово підійде для “введення” юних студентів в світ економіки. Її автор – Стівен Левітт – незадовго до появи книжки отримав “малий Нобель” для економістів до 40 років – Медаль Кларка. Багато в чому великий успіх книги завдячує тому, що текст в ній писав журналіст Дабнер, а не економіст Левітт, що робить її набагато легшою для читання для не-економістів. Популярність книжки викликала до життя два сиквела – “Суперфрікономика” та “Фрікомислення”.

Книжка спростовує та наводить досить цікаві, різноманітні та неочікувані твердження: Виявляється, що борці сумо вступають в змову. Вчителі нерідко підробляють шкільні тести, щоб допомогти учням і собі. Бідняки вибирають імена для дітей зі списку імен, популярних у багатіїв 10-15 років тому. Співробітники наркокартелів в Південному Чикаго заробляють менше офісного прибиральника, а йдуть в банди тому, що мріють стати босами” та багато чого іншого. Книга навчіть вас ставитися більш критично до багаторічних традицій, та шукати зв’язок між, здавалося б, не пов’язаними між собою явищами.

Своїм успіхом “Фрікономіка” сильно посприяла поширенню методів економічного аналізу на багато інших соціальних наук – політологію, соціологію, навіть історію і юриспруденцію. В цілому, ця книга чудово вчить головному принципу економіки – люди реагують на стимули. Саме тому вона чудово підійде для для тих, хто зовсім не знайомий зі світом економічної літератури та прагне відчинити для себе ці двері.

Отримати електронну книгу:

3. “Як влаштована економіка”

Ha-Joon Chang “Economics the user’s guide”, 2014.

Автор – професор Кембриджського університету

Ха-Джун – південнокорейський інституційний економіст з лівими поглядами, що спеціалізується на економіці розвитку. За свою кар’єру він консультував Світовий банк і Європейський інвестиційний банк, а також нерідко висловлювався проти загальнопоширених постулатів неокласичної теорії.

В цілому, його книжка утворює цілком собі непоганий вступний курс в економіку взагалі. Вона в простому ключі розповідає про найпростіші речі: що таке кооператив або контрольний пакет акцій, в чому різниця між економічним зростанням і економічним розвитком, а в чому – між ВВП і ВНП, чому Адам Сміт став таким відомим – і так далі. Книга нагадує підручник, а подекуди – навіть статистичний довідник, але написана вона легко і добре, читати її приємно. Для абітурієнта нашого інституту, який тільки-тільки визначився з напрямком майбутньої кар’єри міжнародника-економіста, книга Ха-Джуна цілком може послужити непоганим введенням до світу економічної науки.

Отримати електронну книгу:

4. “Передбачувана ірраціональність”

Dan Ariely “Predictably Irrational: The Hidden Forces that Shape Our Decisions”, 2008

Автор – професор MIT

Студентів MIT у великій аудиторії просять написати на листку дві останні цифри з номера соціального страхування. Після їм пропонують взяти участь у лотереї, написавши на тому ж листку ціну, яку вони готові запропонувати за бездротову клавіатуру. Ті, у кого номери закінчуються на 80-99, пропонують в середньому $ 56. Ті, у кого останні цифри – 1-20, пропонують … $ 16.

У Дюкському університеті – одному з найпрестижніших американських вищів – головним спортивним заходом року вважається протистояння місцевої баскетбольної команди з командою Університету Північної Кароліни. Місць на стадіоні не вистачає, тому квитки розігруються в лотерею. Ажіотаж перед грою – жахливий: студентам доводиться по кілька днів спати в наметах, щоб не втратити місце в черзі до лотереї. Що якщо спробувати купити квитки у тих, хто виграв студентів і продати їх тим, хто програв? Лотерея ділить студентів на дві групи випадковим чином. В результаті опитування виявилося, що деякі студенти цінують квиток вище (наприклад через те, що у них багаті батьки), інші – нижче, але в цілому ціна, по якій одні згодні купити, а інші – продати квиток, мала б не надто відрізнятися, чи не так? Не так: переможці готові продати квиток в середньому за $ 2400, програвши – купити в середньому за $ 175.

Якщо Ландсбург у всякій уявній ірраціональності намагається знайти раціональну основу, то соціальний психолог з MIT Деніель Аріелі, навпаки, намагається встежити за ірраціональним підґрунтям нашого начебто раціонального світу.

Поведінкова економіка, якій він займається, має не дуже хорошу славу у професійних економістів. Дуже часто вчені з цієї сфери мають освіту психологів і дуже поверхнево знайомі з економічною теорією. Все, що не може пояснити їх економічна інтуїція, вони відразу списують в “ірраціональне”. У книжці Аріелі такого ви не знайдете такого непотрібу: приклади, які він наводить, дійсно дивують і змушують по-новому подивитися на будову нашого світу.

Отримати електронну книгу:

5. “Чому нації занепадають”

Acemoglu D., Robinson J.A. Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty, 2012.

Автори – професор MIT і професор Єля

Багато науковців вважають цю книжку однією з головних в цьому сторіччі. І справді, за популярністю “Why nations fail” можна порівняти хіба що з Фрікономікою.

На її сторінках економіст, професор Гарвардського університету Дарон Аджемоґлу і політолог, професор Чиказького університету Джеймс Робінсон взялись знайти відповіді на запитання: чому одні країни — багаті, а інші — бідні? Чи сприяють економіці природні умови і культурний рівень населення? Який політичний устрій допомагає розвитку економіки, а який її знищує? В своїх дослідженнях автори спираються на історичні факти, економічні показники і вивчення політичних режимів різних країн світу. Вони виводять декілька правил, дотримання яких розвиває потужну економіку і стимулює розквіт всіх сфер людської діяльності, а ігнорування цих правил призводить до деградації і поступового занепаду. Висновки, до яких приходять вчені, складають основу інституційної теорії економічного розвитку та є універсальними і справедливими для всіх країн, незалежно від їх географічного положення, культурного або цивілізаційного минулого. «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності» — книга, виплекана критикою, відмічена в рейтингах бестселлерів Wall Street Journal та New York Times, рекомендована до читання найвпливовішими людьми сучасності — Біллом Гейтсом та Марком Цукербергом є обов’язковою для читання тим, хто вирішив поглянути на економіку ззовні.

Підсумок переліку:

  1. С. Ландсбург “Економіст на дивані: економічна наука і повсякденне життя”
  2. С. Левітт, С. Дабнер “Фрікономіка”
  3. Ха-Джун Чанг “Як влаштована економіка”
  4. Д. Аріеллі “Передбачувана ірраціональність”
  5. Д. Аджемоглу та Дж. Робінсон “Чому нації занепадають”

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: